عدم تناسب المان های شهری با فرهنگ و میراث شهر ارومیه

رئیس کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی سازمان بسیج مهندسین آذربایجان غربی گفت:سمبل­‌های معرف یک منطقه و به صورت خاص یک شهر بایستی دارای برخی از ویژگی­‌های عمومی آن شهر را تداعی کنند، این سمبل ها معمولاً یا در میادین مهم و پرتردد مرکز شهر و یا در ورودی ‌های اصلی آن‌ها نصب می­‌شوند تا معرف خوبی برای شهر از گذشته تا امروز باشند که متاسفانه المان های شهری ارومیه تناسبی با فرهنگ و میراث این شهر ندارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری آذربایجان غربی،«مرتضی خسرونیا» در جلسه کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی که موضوع بررسی المان های شهری برگزارشد،اظهار کرد:امروزه المان های شهری نقش بسیار زیادی در زیبایی شهرها و نمایان کردن ویژگی ها و ظرفیت های تاریخی، فرهنگی، هنری، دینی و مذهبی و آرمانی هر جامعه دارند. وی افزود:بسیاری از کارشناسان حوزه معماری و شهرسازی یکی از مهمترین ضعف های شهر ارومیه را وضعیت المان های موجود در این شهر دانسته و معتقدند که در طول سالیان گذشته برنامه ای مناسب برای نصب المان ها در این شهر وجود نداشته است.

رئیس کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی سازمان بسیج مهندسین آذربایجان غربی خاطرنشان کرد:یکی دیگر از موانع و مشکلات کنونی ناهمخوانی المانهای به کار رفته با نام و مضمون مکان هاست، به بیان دیگر با وجود اینکه نام یکی از پل های شهر ارومیه امام علی (ع) بوده، اما شهرداری اقدام به نصب جعبه کادو  روی آن کرده و یا در مورد ورودی اول جاده بند  نیز از المان قیچی و سایر مکان ها هم دقیقا چنین وضعیتی وجود دارد.  خسرونیا به رسالت اصلی کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی سازمان بسیج مهندسین اشاره کرد و افزود:مطالبه گری و ارائه نظرات کارشناسی شده رسالت این کارگروه است و با دعوت از مدیران شهری ومسؤولان استانی نظریات و پیشنهادهای کارگروه را ارائه خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به راهکارهای اساسی برای بهبود وضعیت کنونی، افزود: کارشناسان، صاحبنظران و معماران متخصص مختلفی در استان وجود داشته و مطمئنا مسئولان شهری می توانند با بهره گرفتن از ظرفیت آنها به دنبال طراحی المان های پر محتوا در ارومیه با توجه به فرهنگ و میراث این شهر اقدام کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شعار سال

تبلیغات

جامعه مهندسین استان با حضور در راهپیمایی تجدید میثاق با رهبری بار دیگر مشت محکمی بر دهان منافقان کوردل و استکبار جهانی خواهیم کوبید و بصیرت خود را به جهانیان نشان خواهیم داد .وعده دیدار :روز جمعه ۹۶/۱۰/۱۵ بعد از نماز عبادی سیاسی جمعه .